Bizden Haberler

Vaftiz Töreni

vaftiz toreni 1

Vaftiz Hristiyanlar için önemli dini görevlerden biridir. Bebekler doğduktan birkaç ay sonra yapılan vaftiz töreninde, kişinin Tanrı’nın yolunda olduğu ve bu yola girdiği resmileştirilmektedir.

İleri dönemlerde de vaftizler olabilir, ilerleyen yaşlarda vaftiz olan kimseler içinde günahlarının silineceği ve ibadetlerini yerine getireceği söylenmektedir.

Vaftiz töreni esnasında vaftiz anne ve vaftiz baba seçilir. Vaftiz babanın görevi bebeğe ya da kişiye yoldaşlık etmek, her konuda yanında olmaktır. Manevi yaşama destek amaçlı seçilen vaftiz babanın görevi yaşam boyunca devam eder.

Vaftiz Ne Demek?

İsa göğe yükselmeden önce çevresindekilere gidin bütün ulusları yetiştirin, onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla vaftiz edin demiştir.

Bu tören yaşamımı İsa’ya adıyorum, daha önceki kötü yaşantımı bırakıyor ve İsa ile birlikte imanlı bir yaşamı sürmek istiyorum demektir.

Vaftiz Nasıl Yapılır?

Bu törenin Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adı ile yapılması gerekir. Temizlenen kişinin başı, tüm vücudu su ile yıkanmaktadır. Su, ruhun arınmış ve temiz olduğunun ifadesidir.

Vaftiz Töreni

Aynı zamanda İncil’den bölümler okunarak gerçekleştirilir. Hristiyanlığın çeşitli mezheplerinde de vaftiz töreni gerçekleştirilir.

Vaftiz Ne Zaman Yapılır?

Birçok mezhepte çocuklar daha küçük yaştayken vaftiz edilmekte ve bu sırada bebeğe bir isim verilmektedir. 

Bazı mezheplerde yetişkinlerde de bu arınma töreni yapılmaktadır. 

Vaftiz Anne ve Baba Kim Olabilir?

Vaftiz anne ve baba çocuğun hayatı boyunca yanında olacak kişiler olmalıdır. Bu kişiler çocuğun gelişim sürecinde bir nevi sorumluluklar üstlenir. Ebeveynler kendileri seçebilir ya da gönüllü vaftiz anne babalar olabilir.

Vaftiz Olmak Neden Önemlidir?

Kutsal Kitap Eski Antlaşmayı ve Yeni Antlaşma’yı içeren bir bütündür. Yeni Antlaşma, Eski Antlaşma’yı tamamlamak için Tanrı tarafından yazılmıştır.

İsa Mesih, Matta 5. Bölümünde “Kutsal Yasa’yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.” dolayısıyla vaftiz kavramına bakarken bütünü korumak için bakmak gerekir.

Vaftiz Töreni Kıyafetleri

Kız ve erkek bebekler için bu özel günleri için kıyafetleri Süslü Collection tasarlıyor. Kişiye özel vaftiz elbiselerini en güzel şekilde tasarlamak, organizasyonunda istediklerinizi bizimle paylaşmak için bizi arayınız.

Bebek vaftiz kıyafetleri, süslemeler ve daha fazlası en özel şekilde hazırlanır!

Bir yanıt yazın